Hoşgeldiniz|Cumartesi, Aralık 7, 2019
Buradasınız: Home » Prof. Dr. M. Cengiz Yakıncı » Üniversite Hastanesinden Devlet Hastanesine Hasta Sevk Etmek

Üniversite Hastanesinden Devlet Hastanesine Hasta Sevk Etmek 

Geçenlerde bir doktor arkadaşımla konuşurken “Üniversite hastanesinden devlet hastanesine hasta sevk ettik.” dedim. O da yüzüme bakıp şaşkın bir ifadeyle “Üniversite hastanesinden devlet hastanesine hasta sevk edilir mi hiç?” sorusunu yöneltti bana. Aslında şaşmasını gerektiren bir durum yoktu ancak çoğu kişinin -sağlık personeli de dâhil- bilgi sahibi olmadığı bir konuyu ilk kez benim ağzımdan duymuştu. Bahsettiğim sistem geri transport dediğimiz bir sistem aslında. Örneğin; baş ağrısı, kusma ve ateş şikâyetiyle altı yaşında bir çocuk, devlet hastanesinden üniversite hastanesine sevk ediliyor. Üniversite hastanesinde yapılan muayene ve tetkik sonucunda çocuğa menenjit tanısı konuluyor. Tedavi başlanıyor ve iki gün içinde çocuğun genel durumu düzeliyor, ateşi düşüyor. Yalnız damardan yapılan menenjit tedavisinin on güne kadar devam etmesi gerekiyor ki tedavisi tamamlanabilsin. Çocuk, geri kalan tedavinin yapılabilmesi için devlet hastanesindeki çocuk hastalıkları uzmanıyla temas kurularak 112 ambulansıyla devlet hastanesine gönderiliyor. Devlet hastanesinde sekiz gün daha damardan tedaviye devam ediliyor ve çocuk, şifa ile kontrole gelmek üzere taburcu ediliyor. İşte yapılan bu işleme geri transport diyoruz.

Özellikle tıp fakültesi hastaneleri gibi üçüncü basamak sağlık hizmeti veren hastanelerde, hastaları yatıracak boş yatak bulabilmek önemli bir problem. Zaman zaman bu problem medyaya da yansımakta. Gazetelerde, televizyonlarda hastanın hiçbir hastaneye kabul edilmediği haberlerini sıklıkla duymuşsunuzdur sizler de. Geri transportun birinci ve en önemli faydası üniversite hastanesi yataklarının akılcı kullanılmasına imkân sağlamasıdır. Bu durumda üniversite hastanelerine yatırılması amacıyla gönderilen hastalar, gereksiz yere “yerimiz yok” bahanesiyle ret edilmeyecektir.

Geri transportun diğer bir faydası da üniversite hastanesi doktorlarıyla devlet hastanesi doktorları arasındaki diyaloğun kurulmasına fırsat vermesidir. Devlet hastanesi doktoru bu sistemde üniversite hastanesine sevk ettiği hastasının akıbetinizahmetsizce öğrenebilmektedir.

Bu kadar faydalı ve önemli bir yöntem olan geri transport sistemi nasıl işler hale getirebilir? Tabii ki konunun lisans ve meslek içi eğitimde tüm sağlıkçılara anlatılmasıyla, hatta biraz daha ileriye gidilerek sağlık okuryazarlığı çerçevesinde tüm topluma anlatılması ile yapılabilir.