Hoşgeldiniz|Çarşamba, Eylül 30, 2020
Buradasınız: Home » Haberler » PROF. DR. SELAMİ ÇAĞATAY ÖNAL’IN ODASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN KUNDAKLAMA OLAYINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

PROF. DR. SELAMİ ÇAĞATAY ÖNAL’IN ODASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN KUNDAKLAMA OLAYINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI 

  10.05.2019 tarihi Cuma gecesi İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyelerinden Prof.Dr. Selami Çağatay Önal hocamıza yönelik hastanedeki odasında bir hasta yakını tarafından gerçekleştirilen kundaklama olayına ilişkin duyduğumuz üzüntü, hocamıza ve tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimiz ve bu menfur eylemi gerçekleştiren şahsa yönelik kınama mesajlarını paylaşmak için; Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimlik girişinde basın açıklaması yapılmıştır. Açıklamayı gerçekleştirilen Malatya Tabip Odası Başkanımız Dr. Öğrt. Üyesi Erol KARAASLAN; Prof. Dr. Selami Çağatay ÖNAL hocamızın destekçisi ve yanında yer aldığımızı, Bu tür elim olayların bir daha tekrarlanmaması temennisiyle yaşanan üzücü olayı kınadığımızı, bir an evvel sağlıkta şiddetle ilgili yasal düzenlemelerin tamamlanması gerektiğini belirttiler.

  Malatya Tabip Odası Başkanımız Dr. Öğrt. Üyesi Erol KARAASLAN şu açıklamalarda bulunmuştur:

  Kıymetli meslektaşlarım, değerli sağlık çalışanları, basınımızın güzide mensupları ve kıymetli katılımcılar

  Bugün bir kez daha sağlıkta şiddet nedeniyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ama bu defaki diğerlerinden farklı… Malumunuz olduğu üzere 10. 05. 2019 tarihinde gece yarısından sonra uzun yıllardır gece gündüz demeden Malatya’mıza hizmet etmekte olan Beyin Cerrahi A.D’dan Prof. Dr. Selami Çağatay Önal hocamızın odası bir hasta yakını tarafından kundaklanmıştır.

  Kundaklama zamanında fark edilip, hemen müdahale yapılmasaydı bugün çok büyük bir dramı, faciayı konuşuyor olacaktık. Ben burada yaptıkları müdahale ile olası faciayı önlemedeki gayretlerinden dolayı sayın hastane başhekimimiz nezdinde hastane yönetimine, hastane personeline ve Malatya Belediyesi itfaiyesine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

  Aslında yapılan saldırı hocamızın şahsında hastanemizden hizmet alan hastalara, hasta yakınlarına ve sağlık çalışanlarına, yani bütün Malatya halkına yapılmıştır.

  Doğan bir bebek ilk olarak şefkatli bir sağlık çalışanının ellerinde dünyaya gözlerini açar. Hayatının çeşitli safhalarında ve en önemlisi hayatının son demlerinde bir sağlık çalışanının merhametli ellerine muhtaçtır. Büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışırken, hastamızın sağlığına kavuşmasını ilk öncelik olarak benimsemişken, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını hiçbir şekilde kabul edemiyoruz. Sağlık ve şiddeti, yanyana gelmesi dahi hayal edilemeyen iki unsur olarak görüyoruz. Ben buradan kamu vicdanına sesleniyorum; biz kadirşinas, vefakar bir toplumduk, bir kahveninin bile bizim için kırk yıl hatırı vardı. Nasıl bu hale geldik. Toparlanmak zorundayız…Hekimlerimizin hastalara yaklaşımındaki en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki; hiçbir hekim hastasının kılına zarar gelmesini istemez. Bu bilinçle çalışan fedakâr sağlık çalışanlarına vatandaşlarımızın da sahip çıkması gerekmektedir

  Buradan üzülerek ifade ediyorum ki; düne kadar can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu iken, bugün çalıştığımız mekanlar dahi tehdit altındadır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır.

  Sağlıkta şiddet konusunda, Sağlık Bakanlığımıza ve Hükümete düşen önemli görevlerin olduğunu da belirtmek istiyoruz. Zaman içinde sağlıkta şiddet konusunda olumlu bir takım  düzenlemeler yapılmış olsa da daha caydırıcı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu bir gerçektir.

  Tekrarlayan olaylar da gösteriyor ki; tutukluluk ile yargılanmak başta olmak üzere, ki bu konuda asla taviz verilmemeli, ivedilikle ceza alt limitlerinin artırılması gerekmektedir. Cezanın caydırıcı unsurlar taşıması gerekmektedir. Faillere verilen cezaların sağlık çalışanlarının vicdanında karşılığı olmalıdır. Devletimizin tüm yetkili mercileri tarafından sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin karşısında durulmasını, sıfır tolerans gösterilmesini istiyoruz.

  Bu haklı davamızda vatandaşlarımızın ve değerli basınımızın desteğini önemsiyor, bu zor günlerimizde her daim yanımızda görmek istediğimizi belirtmek istiyorum.

  Bu vesile ile Malatya Tabip Odası olarak bir kez daha bu vahşi saldırının faillerini şiddetle telin ediyor, başta kıymetli hocamız olmak üzere bütün sağlık camiamıza, hasta ve hasta yakınlarına ve Malatyalı hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum.

MALATYA TABİP ODASI BAŞKANI

Dr. Öğr. Üyesi EROL KARAASLAN