Hoşgeldiniz|Pazar, Eylül 27, 2020
Buradasınız: Home » Haberler » Mantar’a Dikkat

Mantar’a Dikkat 

Yağışların kesilmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte yabani mantar konusu yeniden gündeme geldi. Kırsal alanda, orman içlerinde yetişen yabani mantarlar köylüler tarafından toplanırken menşei bilinmeyen mantarların kesinlikle tüketilmemesi yönünde Malatya Tabipler Odasından uyarı geldi. Yapılan uyarıda mantar zehirlenmeleri ile ilgili yapılması gerekenler anlatıldı
Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Karaaslan yabani mantar konusu ile ilgili yaptığı açıklama ile öncelikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda mantarların önemli bir protein deposu olduğunu hatırlatan Karaaslan menşei bilinmeyen mantarlardan uzak durulması gerektiğini hatırlatarak zehirlenme durumlarında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Zehir Danışma Merkezinin (UZEM) 114 numaralı telefonu aramalarını istedi. Karaaslan açıklamasında; “Uzun süre yağışlı giden havaların ısınarak mevsim normallerine çıkmasıyla birlikte vatandaşlarımız bağ ve bahçelerinde yetişen mantarları toplamaya başladıklarını biliyoruz.  Hava şartları ve bölgenin ekolojisi de mantar yetişme ortamına uygun olan bir mevsimdeyiz. Bu yüzden vatandaşlarımızın yabani mantarları tüketmemelerini istiyoruz. Yöresel olarak ilimiz ve çevresinde hemen hemen her yerde yetişen mantarların geleneksel usullerle tanındığı da bilinmektedir. Ancak aynı bölgede yan yana yetişen mantarlarla birlikte zehirsiz mantarlara benzeyen mantarlar konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirme gereği duyduk. Her yıl bu mevsimlerde mantar zehirlenmelerine şahit oluyoruz. Bu yıl hemşerilerimizden ricamız bizleri yabani mantarları bile bile tüketerek üzmeyin.” diye seslendi.
KÜLTÜR MANTARI TÜKETİN
Karaaslan açıklamasının devamında; “ Mantarın tüketilmesi halinde 2 saat içinde, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme şeklinde bulguları olan kişilerin doğrudan Alo 114 numaralı UZEM’i araması gerekmektedir. Aramanızda öncelikle konumunuzu, bulunduğunuz yerin adresini bildirmeniz gerekir. Arazide iseniz sağlık ekiplerinin sizi rahat bulmaları için ateş yakabilir daha rahat bulunmanız sağlanır. Vatandaşlarımızın doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemeleri ancak tüketilmesi sonucunda bu belirtilerin görülmesi halinde mantarı tüketen kişilerin derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir” diyerek yabani mantar yerine kültür mantarları tüketmelerini istedi.