Hoşgeldiniz|Çarşamba, Eylül 30, 2020
Buradasınız: Home » Haberler » MALATYA TABİP ODASINDAN KINAMA

MALATYA TABİP ODASINDAN KINAMA 

MALATYA TABİP ODASI’NDAN KINAMA

Uzun zamandır var olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet son zamanlarda zirve yapmıştır. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servis’inde görevli Dr. Bahaddin Ahmet Yalçın’ la başlayıp, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Doç. Dr. Aytekin Kaymakçı’ya yapılan insafsız,  gaddar saldırıyla devam etmektedir.

Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamıştır. Eminiz ki; bu durum kamu vicdanını da rahatsız etmektedir. Üzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir.

Hekimlerimizin hasta yaklaşımında en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki; hiçbir hekim hastasının kılına zarar gelmesini istemez. Bu bilinçle çalışan fedakâr sağlık çalışanlarına vatandaşlarımızın sahip çıkması gerekmektedir.

Sağlıkta şiddet konusunda, Sağlık Bakanlığımıza ve hükümete düşen önemli görevlerin olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalar elbette var. Ancak tekrarlayan vakalar da gösteriyor ki, cezalar caydırıcılıktan uzaktır. Tutukluluk ile yargılanmak başta olmak üzere, ceza alt limitlerinin artırılması gerekmektedir. Ayrıca yoğun acil servis ve klinik ortamlarında gerekli güvenlik tedbirlerinin artırılması, fiziki güvenlik önlemlerinin alınması zaruret halini almıştır. Yeni Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın bu konuda yapmış olduğu açıklamalar bizleri ümitlendirmiştir.

Bu vesile ile bir kez daha saldırının faillerini şiddetle kınıyor, yaralanan meslektaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

MALATYA TABİP ODASI BAŞKANI

DR.ÖĞR.ÜYESİ EROL KARAASLAN