Hoşgeldiniz|Çarşamba, Eylül 30, 2020
Buradasınız: Home » Haberler » MALATYA TABİP ODASI’NDAN KINAMA

MALATYA TABİP ODASI’NDAN KINAMA 

Bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman dün öğle saatlerinde İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrıldı. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet,  yakınlarına ve bütün sağlık camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

Uzun zamandır var olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet son zamanlarda zirve yapmıştır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır. Eminiz ki; bu durum kamu vicdanını da rahatsız etmektedir. Üzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir.
Hekimlerimizin hastalara yaklaşımındaki en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki; hiçbir hekim hastasının kılına zarar gelmesini istemez. Bu bilinçle çalışan fedakâr sağlık çalışanlarına vatandaşlarımızın da sahip çıkması gerekmektedir.

Sağlıkta şiddet konusunda, Sağlık Bakanlığımıza ve hükümete düşen önemli görevlerin olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalar elbette var. Ancak tekrarlayan olaylar da gösteriyor ki; tutukluluk ile yargılanmak başta olmak üzere ivedilikle ceza alt limitlerinin artırılması gerekmektedir. Ayrıca yoğun bakım, acil servis ve kliniklerde gerekli güvenlik tedbirlerinin artırılması, fiziki güvenlik önlemlerinin alınması zaruret halini almıştır. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın bu konuda yapmış olduğu açıklamalar bizleri ümitlendirmiştir.
Bu vesile ile Malatya Tabip Odası olarak bir kez daha saldırının faillerini şiddetle kınıyor, meslektaşımıza Allah’tan rahmet,  yakınlarına ve bütün sağlık camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

MALATYA TABİP ODASI BAŞKANI
Dr. Öğr. Üyesi EROL KARAASLAN