Hoşgeldiniz|Pazar, Temmuz 14, 2024
Buradasınız: Home » Haberler » Malatya Tabip Odası Basın Açıklaması

Malatya Tabip Odası Basın Açıklaması 

BASIN AÇIKLAMASI
       Dün akşam (3.2.2022) Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Ortopedi uzmanı Dr. Kubilay Güven’e ameliyata aldığı hastasının bir yakını tarafından hunharca fiziksel saldırı yapılmış, hekim arkadaşımız bu saldırı sonucunda iş göremez raporu almıştır.
        Olaydan sonra ilk etapda Saldırıyı yapan şahsın tutuklanması biz hekim camiasını bir nebze de olsa rahatlatmıştır, Bundan dolayı Malatya Emniyet ve Yargı mensuplarımıza Sağlık camiası olarak teşekkürlerimizi iletiriz.
         Bu son olay bir kez daha gösterdi ki; hekimlerin can güvenliğini esas alan mesleklerini hiçbir baskı altında kalmadan özgürce yapabilme imkanı sağlayacak ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ acilen Meclis gündemine getirilip  sağlık camiasına reva görülen bu gayri insani , gayri ahlaki saldırıların çözümü ve engellenmesi  için  Türk ceza kanununda ayrı bir başlık altında caydırıcı ve gerçekçi müeyyideler getirilmelidir.
         Son zamanlarda artan şiddet olayları, haksız ve abartılı malpraktis davaları ve sağlık camiasının hiç de hak etmediği ilimizde dün akşam yaşanılan bu tür olumsuz davranışlara maruziyet hekimlerimizi ciddi anlamda demoralize etmekte ve çalışma şevk ve heyecanlarının kaybolmasına sebep olmaktadır. Bu durum maalesef kamudan istifalara ve yurt dışına çıkışlara neden olmaktadır.
        Malatya tabip odası olarak vahşice gerçekleşen bu saldırıyı nefretle kınıyor, başta darp edilen Ortopedi uzmanı Dr. Kubilay Güven’e ve tüm sağlık camiasına geçmiş olsun dileklerimizi bildirirken bu olayın yasal çerçevede takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiririz.
                                                                                                              Malatya Tabip Odası
                                                                                          Yönetim Kurulu