Hoşgeldiniz|Çarşamba, Kasım 13, 2019
Buradasınız: Home » Sağlık Rehberi » Kalbi Yoran 10 Alışkanlık

Kalbi Yoran 10 Alışkanlık 

Sinir ve Depresif Hal

Araştırmalarla ispatlanmış olan; gergin ve sinirli yapıdaki kişilerin kalp ve damar hastalıklarını yaşama ihtimaline daha yakın olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar, depresif ve her şeyi içine atan kişilerin psikolojik destek alan bireylere oranla daha büyük risk altında olduğunu gözler önüne seriyor.

Horlamak

Genellikle uyurken horlandığımız söylendiğinde inkar ederiz, ancak birileri size horladığınızı söylediğinde bunu dikkate alın. Çünkü; kalpte ritim bozuklukları ve hipertansiyon belirtileri, uyku esnasında solunum duraklaması ve horlama olan kişilerde sıkça görülüyor.

Fazla Kalorili Gıdalar Tüketmek

Özellikle doymuş yağ oranı yüksek ve şekerli gıdalar tüketen bireylerin şeker hastalığı ya da kalp hastalıkları riskini yaşama olasılığı diğer bireylere oranla daha yüksek. Oysa, koca bir dilim çikolatalı pasta yerine; porsiyonunuzu küçülterek kalp damar hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Tuz Oranında Aşırıya Kaçmak

Yemeğin tadına bakmadan tuzluğa uzanan bireyler bu önerimiz sizlere. Fazla miktarda tuz tüketmek; hipertansiyona haliyle ani inmelere, böbrek hastalıkları ve kalp hastalıklarına neden oluyor.

Öğünlerde Sebze-Meyveye Yer Vermemek

Sağlıklı yaşamın, sağlıklı beslenmenin ana şartı sebze-meyveye soframızda bolca yer vermek. Sebze-meyve tüketen bireylerin kalp damar hastalıkları riski tüketmeyenlere oranla %20 azalıyor.

Çok Fazla Kırmızı Et Tüketmek

Fazla kırmızı et tüketmek yerine, haftanın 2 günü balık ya da kümes hayvanı eti tüketerek kalp damar sertliği dolayısıyla kalp damar hastalıkları riskini önlemiş olursunuz.

Öğün Atlamak

Metabolizmanın düzgün çalışması için günde düzenli olarak üç öğün tüketmek önemli. Öğün atlatılması durumunda metabolizma açlık nedeni ile yavaşlıyor ve bir sonraki öğüne yüklendiği için daha fazla kalori alınıyor. Sürekli tekrarlanması halinde obeziteye neden olan bu durum kalp damar hastalığı riskini yükseltiyor.

Sigara ve Fazla Alkol Tüketimi

Sigara ve diğer tütün ürünleri damar sertliğine ve pıhtılaşmaya sebep olarak, kalp hastalıklarına bağlı ölümlere dahi yol açabiliyor. Fazla alkol tüketimi ise kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Hareketsiz Yaşam

Hareketsizlik, sağlıklı yaşam ve kalp sağlığı  için en büyük düşmanlardan. Sağlıklı bir kalp için düzenli ve uygun oranda egzersiz yapmak gerekiyor.

Belirtileri Yok Saymak

Merdiven çıkarken nefes nefese mi kalıyorsunuz? Göğsünüzün ortasında ağrıyla beraber baskı ya da yanmamı hissediyorsunuz? Bu gibi belirtileri önemsememek yerine, dikkate alın ve vakit geçirmeden muayene olun. Bu belirtileri yok saymak tedavinin gecikmesine ve istenmeyen olaylara neden olabiliyor.