Hoşgeldiniz|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız: Home » Haberler » İÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. Turgay Seçkin 24.12.2014 tarihinde odamızda NANOTEKNOLOJİ seminerini verdi.

İÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. Turgay Seçkin 24.12.2014 tarihinde odamızda NANOTEKNOLOJİ seminerini verdi. 

Yeni Bir Bilim Dalı olarak Nanoteknoloji 

 “Son Gelişmeler ve Yenilikler”

Prof.Dr. Turgay SEÇKİN   24 Aralık 2014

Her asırda insanoğlunun bilim ve refahını artıran gelişmeler malzeme alanında meydana gelmektedir. Tekstil, demiryolu, otomobil, bilgisayar sanayisini nanoteknoloji takip etmektedir. Bilgisayar ve nanoteknoloji 2071 projeksiyonunda enformatik çağında en önemli bilim alanları olacaktır.

Nanoteknolojik nanometrik boyutta her türlü malzemenin tasarımı ve kullanılmasıdır. Bu nedenle nano ölçekte klasik fizik kanunları yerini kuantum fiziğine bırakmaktadır. Acak; nanoteknoloji disiplenler arası çalışmanın sonucu olarak etkili olabilcek niteliklere sahiptir. Bu nedenle tıp, mühendislik, temel bilimler alanında ortak tematik alanların oluşturulması ve bu alanlarda projelerin geliştirilmesi gereklidir.

Genel amaçlı teknoloji olarak da bilinen nanoteknoloji tüm alanlarda uygulama alanları bulabilcek niteliklere sahiptir.

Tıpta ilaç taşıyıcı sistemler ve ilaç salınım sistemlerinde kullanılırken su arıtma da ve  tekstil sektöründe akıllı kumaşlar olarak değerlendirilmektedir.  Kompozit malzemelerde kullanılarak, boya, güneş gözleri, katalizör vb. alanlarında uygulama lanları bulurken bilgisayar sitemlerinde, elektronikte ve hatta ziraat alanlarında kullanım imkanları bulmaktadır..

İnsan vücudunda dolaşarak kanser hücrelerini yayılmadan bulup yok eden tıbbi bir araçtan , doku mühendisliği ve hatta görme elektrotlarına kadar  nanoteknolojik malzemeler deneysel olarak geliştirilmektedir.

Neden nanoteknolojisi duyarlı kullanılmalı? Elektrik veya bilgisayarlar gibi nanoteknoloji de hayatımızın her aşamasında daha iyi olanaklar sunacak. Fakat her yeni teknolojinin olduğu gibi nanoteknolojinin de iki yönlü kullanımı var, yani ticari kullanımı ve askeri alanda nanoteknoloji sayesinde çok daha güçlü silahlar ve gözetleme araçları yapılabilecek. Bu yüzden nanoteknoloji insanlar için yararları ile birlikte aynı zamanda bazı riskleri de getirmektedir.