Hoşgeldiniz|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız: Home » Dr. Ali Yalçın » İlimizde Hekim Darpları

İlimizde Hekim Darpları 

İLİMİZDE HEKİM DARPLARI

          Türkiye’de ve ilimizde hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ne yazık ki gündemdeki yerini koruyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin manşetlerde yer almamasını arzulayan resmi duruşa rağmen gündemde yine darp  edilen sağlık çalışanları var.

Kimi yasal düzenlemelerin adı konsa da alınmış ciddi bir mesafe maalesef yok.

Onur ve şeref için icra edilen tıp mesleğinin geldiği durum içler acısı.

Hastanın hekime olan saygısının gün be gün  kaybolarak vardığı durum gözler önünde…

Bilindiği üzere, ilimizde son bir ay içerisinde 02 Temuuz 2013’ Özel Gözde Kışla Hastanesi Acil Servisi’nde görevli arkadaşımız  Doktor Özgül Gürbüz Topal ve 13 Temmuz 2013 tarihinde de Devlet Hastanesi psikiyatri uzmanlarından Uzm.Dr. Ali Nurettin Ulun darp edildiler.

Şiddetle kınıyoruz.

Her iki olayda da olay günleri mağdur meslektaşlarımızla görüşülmüş ve  müessir hadiseler kendilerinden dinlenilmiştir. Her iki arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimiz iletilmiş, kanuni bağlamda nelerin yapılabileceği   paylaşılmıştır.

Temenni odur ki adli merciler gereğini yapacaklardır.

Dr. Özgül Gürbüz Topal örneğinde,    doktor tedavisine müdahale eden ve hastaya verilmesi gereken oksijenin doktor tarafından değil de kendisi tarafından uygun bulunduğu haliyle verilmesi gerektiğini ifade eden hasta yakının sahip olduğu ruh haliyle  karşılaşılmıştır. Bayan bir hasta yakını, ısrarcı haliyle, bir bayan hekime tekme tokat saldırabilmiştir. Doktor arkadaşımız, “hasta yakının içine düştüğü o  ruh açmazı ve saldırganlık dürtülerinden kurtulabilsin ve bir hekimle nasıl bir iletişim kurulmalıdır sağlanabilsin diye”  kendisine saldıran bayanı da tedavi etmekten geri kalmamıştır.

Dr. Özgül Gürbüz Topal’ı şartlar ne olursa olsun hekimlik onuruna yaraşır davrandığı için tebrik ediyoruz.

Temennimiz, meslektaşımızın da  dediği gibi bu tür üzücü olan hadiselerin bir daha yaşanmaması…

Diğer örneğimiz, psikiyatri uzmanlarından Uzm.Dr. Ali Nurettin Ulun’un yaşadıkları…

Malatya’da iki kişi tarafından darp edilen psikiyatri uzmanı doktorun kolu kırıldı.

Psikiyatri uzmanlarının  işi her zaman zordur.

Çünkü hastaları zor insanlardır…

Hastalarının hastalıkları doğrultusunda  ilaç yazarlar, hastalar kendilerinden “şu şu ilaçları yaz !”  ısrarında bulununca da yazmazlar… Sorunlar çıkar. Tehdit edilirler…Doktorlar da –Nurettin ulun örneğinde olduğu gibi – kendilerince tedbirler alırlar… Devletin kendilerini yeterince korumadığını düşünen çok hekim var…

Sorulduğunda can güvenlikleri yoktur bu yüzden kendilerini korumak için   ruhsatlı silah bile edinirler… Doktoru silahlanma zorunda bırakan çalışma şartlarına da alışacağız gibi…

Velhasıl;  içapçı olmadığı halde, acilde sorun çıkaran hastaların derdine deva olabilmek için   çözüm ihtimalleri dahilinde  hastaneye çağrılan Uzm.Dr. Ali Nurettin Ulun da darp edildi ve kolu kırıldı.

Her iki hekimimize de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Hekim kaynaklı kusurların en aza inmesi ve hastalarımızın da daha sağlıklı bir ruh haline kavuşmaları temennimizle…