Hoşgeldiniz|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız: Home » Sağlık Rehberi » Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları 

Baş Ağrısının Türleri

  • Baş çevresini kuşak şeklinde sıkan ve süreklilik gösteren gerginlikten kaynaklı baş ağrısı olabilir.
  • Zonklamalara sebep olan, tek taraftan başlayarak bulantıya sebep olan ağrı ise migren kaynaklı olabilir. Migren türü ağrı görme bozukluklarına neden olabilir.
  • Sulanma ve kızarma gösteren, yüzün aynı tarafında burun akıntısı ile beraber zonklayıcı bir ağrı varsa, yaşadığınız; küme baş ağrısı olabilir.
  • Burun tıkanıklığı yahut akıntıyla beraber devam eden sürekli bir ağrı varsa sinüzit ağrısı olabilir.

Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Kafein ve Alkol Alımını Sınırlandırmamak

Uyarıcı bir madde olan kafein yokluğunda baş ağrısına sebep olabilir. ”İlaç Kullanımına Dikkat” yazımızda da bahsettiğimiz gibi ilaç kullanma alışkanlığı da baş ağrısı konusunda önemli bir etkendir. Baş ağrısı için kullanılan herhangi bir ilaç da çok uzun süre ve sık alınması durumunda baş ağrılarını ortaya çıkarabilir, bu nedenle haftada üç günden fazla ağrı kesici kullanmak baş ağrısına yol açar.

Düzenli Uyku

Uyku düzeninizi sağlamaya özen göstermelisiniz. Hafta içi az uyurken hafta sonu çok fazla uyumak zararlıdır. Erişkinler için ihtiyaç duyulan uyku süresi yaklaşık 6-8 saattir.

Doğru Beslenme

Kan şekerinin dengesiz olması baş ağrılarını arttırabilir. Günde üç kez; düzenli ve belirli aralıklarla protein, meyve, sebze içeren öğünler tüketilmelidir. Gereğinden fazla şeker, kan şekerinin hızla yükselmesine ve hızla düşüş yaşanmasına yol açar ve sonuç olarak baş ağrısını tetikler.

Yeterli Ölçüde Egzersiz

Haftada düzenli olarak yapılan egzersiz, stres azalmasına ve bedensel olarak formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bol Miktarda Sıvı Tüketimi

Normal bir erişkinin gün içerisinde bol miktarda su tüketmelidir, vücudun sususuz kalması; baş ağrılarına neden olacaktır.

Stres Azaltıcı Egzersizler Yapmak

Stresli ve gergin durumlar baş ağrısında artışa neden olabilir. Ancak gevşeme ve nefes egzersizleri ile bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.