Hoşgeldiniz|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız: Home » Haberler » 14 MART TIP BAYRAMINDA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE YAPILAN KUTLAMADA MALATYA TABİP ODASI BAŞKANI VE TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. MAHMUT DURMUŞ’UN KONUŞMASI

14 MART TIP BAYRAMINDA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE YAPILAN KUTLAMADA MALATYA TABİP ODASI BAŞKANI VE TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. MAHMUT DURMUŞ’UN KONUŞMASI 

Prof. Dr. Mahmut Durmuş, “Ülkemizde 14 Mart Tıp Bayramı hekimlerin ve sağlık çalışanlarının kendi mesleklerinin değerini yaşama, dayanışma içinde olma, ortak sorun ve çözüm önerilerini dile getirme fırsatı buldukları bir gün olarak kutlandığını” belirterek şöyle konuştu:

“Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hedefi ülkemizi sağlık alanında daha ileri bir seviyeye taşımak, insanımıza hak ettiği sağlık hizmetini en etkin, en ileri ve en hızlı şekilde sunmaktır. Bugün, ülkemizin sağlık alanında yakaladığı gelişme ve uluslararası başarılar gurur vericidir.”

 

Elde edilen başarıda, hekim ve sağlık çalışanlarının çok önemli katkısı olduğunu belirten Durmuş, şöyle devam etti:

 

“İnsanların kaliteli, mutlu bir yaşam sürmelerinin ana koşulu, sağlıklı bireyler olmalarından geçmektedir. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin gelişmesine, ülkenin kalkınmasına, toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar. Sağlık hizmetinin kalitesi, hem hasta memnuniyetine hem de hekim ve diğer sağlık çalışanlarının memnuniyetine bağlıdır. Taraflardan birinde görülen memnuniyetsizlikten sağlık hizmeti zarar görmekte, bu da hem hekime hem de vatandaşa olumsuz yönde yansımaktadır. Bu nedenle, sağlık politikaları verimi ve kaliteyi arttıracak şekilde hazırlanmalıdır.”

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili konuşan Dekan Durmuş, şunları kaydetti:

 

“Hekim başına düşen hasta yükünün fazlalığı sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin de önemli bir sebebidir. Biz hekimler olarak, yorgunluk nedir bilmeden insanımıza hizmet sunmaktan mutluluk duyarken, sağlık çalışanına şiddet olaylarını kabul edemiyoruz.”